Antyporadnik czyli jak popełnić najwięcej błędów …

Antyporadnik czyli jak popełnić najwięcej błędów …

Jak popełnić najwięcej błędów w zarządzaniu zespołem różnorodnym kulturowo

Antyporadnik. 

Jak popełnić najwięcej błędów w zarządzaniu zespołem różnorodnym kulturowo.

 

Jeżeli już zatrudniasz lub planujesz zatrudnić pracowników z Ukrainy, Białorusi …

Uważasz że kultury są podobne i nie ma co inwestować w szkolenia… 

Ten antyporadnik jest w sam raz dla ciebie. Zaczynajmy!

 

Błąd 1. Nawet nie czytaj dalej. W ogóle nic nie czytaj o kulturach. Działaj na intuicji. A jeśli już czytasz, to najlepiej wybieraj takie bardzo stereotypowe treści, które są zgodne z twoją opinią. 

Błąd 2. Nic nie mów zespołowi o planach zatrudnienia obcokrajowców. Po co im to wiedzieć? A jeśli się dowiedzą, że planujesz uzupełnić braki personelu pracownikami ze Wschodu, pozwól, żeby plotki i domysły swobodnie krążyły: w autobusach pracowniczych, stołówce, na papierosie …

Błąd 3. Współpracujesz z agencją pracy? Mów im jak najmniej o specyfice pracy w twoim zakładzie. Stawiaj na ilość, a nie na jakość. Ostatecznie, przecież któryś z tych dziesięciu zrekrutowanych obcokrajowców zostanie. A że zwiększa się frustracja team-leaderów o bezsensowność wdrażania coraz to nowych ludzi, którzy i tak nie zostaną na dłużej? Przecież wiadomo, że oni to zawsze narzekają…

Błąd 4. Wszystkie szkolenia oraz instrukcje daj od razu. Najlepiej ciągiem w 1-2 dni. Po polsku – przecież języki są podobne, da się domyślić. Odhaczone – załatwione. Na pewno wszystkie (niewypowiedziane również) pytania otrzymają odpowiedź.

Błąd 5.  Szkolenia o różnicach w kulturze pracy, szoku kulturowym, adaptacji, stanowiska mentor lub koordynator kulturowy? To są jakieś wynalazki, u nas to się nie sprawdzi, u nas tego nie ma – nie wydawaj kasy, przecież jest potrzebna na ciągłą rekrutację.

Można by tak kontynuować ten antyporadnik. I możliwe że nawet miałoby to sens – biorąc pod uwagę częste „tak, ale”, ewentualnie „dobrze, ale oni sami powinni wiedzieć …”.

Na szczęście, są również zespoły które wycisną z wiedzy trenerskiej i listy dobrych praktyk wszystko, co się tylko da dopasować do ich specyfiki zakładu pracy.

Napisz w komentarzu, z czym się mierzysz? Jakiej wiedzy poszukujesz? Pochwal się także co ci się sprawdza.

Na bazie zgłoszonych tematów powstaną kolejne wpisy.

Swietłana Listopadska, trenerka międzykulturowa